Klimatyzacja – zasada działania

Klimatyzacja to jedno z najbardziej docenianych rozwiązań wyposażenia domu — szczególnie podczas upałów i wysokich temperatur za oknem. Wiele osób nie wyobraża sobie funkcjonowania bez niej, a ona sama ułatwia życie wielu ludzi. Na czym polega zasada działania klimatyzacji ? Czy jej obsługa jest skomplikowana ? Na te i inne pytania odpowiedzi w dalszej części artykuły.

Główna zasada działania klimatyzacji jest prosta, a wygląda następująco. Urządzenie pobiera ciepłe powietrze (najczęściej spod klimatyzatora), przepuszcza je przez wnętrze urządzenia, a frontowej strony wypuszcza zimne.
Szczegółowy proces, jaki zachodzi w klimatyzacji, jest nieco bardziej złożony. Główną rolę odgrywa tutaj czynnik chłodzący, czyli specjalna chemiczna ciecz, która dzięki swoim właściwościom odpowiada za schładzanie powietrza wewnątrz klimatyzatora. Pobrane ciepłe powietrze, które trafia do klimatyzatora, oddaje swoje ciepło w parowniku cieczy chłodzącej i wylatuje na zewnątrz jako chłodny strumień powietrza. Co dalej dzieje się z ogrzanym czynnikiem chłodzącym ? Trafia on do skraplacza, gdzie owo ciepło odbierane jest od czynnika chłodzącego. Sam czynnik trafia do zbiornika odwadniacza i zostaje osuszony. W takim stanie wraca na początek swojej drogi i krąży w nieskończoność, dając przyjemny chłód w gorące dni. Czy czynnik chłodzący jest przyjazna dla środowiska ? Obecnie tak. W większości klimatyzacji stosuje się ekologiczne płyny — szczególnie w tych nowszych, a produkcja nowych jednostek opiera się już tylko na bezpiecznych odczynnikach.
Obsługa klimatyzacji jest bardzo prosta. Polega tylko na uruchamianiu konkretnych programów pilotem i nie wymaga żadnych innych czynności. Sam serwis i montaż jest dość skomplikowany i warto zostawić go profesjonalistom. Na rynku istnieje wiele firm oferujących takie usługi, a samodzielne manipulowanie przy tym urządzeniu może je zepsuć lub skończyć się źle dla domowego serwisanta.

Częstym efektem, który widzimy obok klimatyzatora, jest ciecz przypominająca wodę. Wielu myli je z nieszczelną instalacją, ale przyczyna za ma zgoła inny charakter. Taki stan rzeczy świadczy właśnie o poprawnej pracy urządzenia. Podczas procesów zachodzących w samym klimatyzatorze ciecz chłodząca pod wpływem zachodzących tam zmian (parowania i skraplania się) przeistacza się w skropliny, które są odprowadzane ze środka. Nie są to duże ilości, lecz trzeba regularnie uzupełniać ubytki płynu. Zajmuje się tym wyspecjalizowany serwis. Ciecz ta może zawierać chemiczne dodatki, więc nie należy jej zbliżać do ust i warto umyć ręce po kontakcie z nią.
Nasza firma świadczy kompleksowe usługi z zakresu instalacji i serwisu klimatyzacji we Dzierżoniowie oraz okolicach. Jesteśmy do Państwa dyspozycji.
kontakt

608 000 000 kontakt@klimatyzacja-dzierzoniow.pl

Ząbkowicka 47, 58-200 Dzierżoniów

Umów się na wycenę usługi

Zachęcamy do kontaktu i zapoznania się z naszą ofertą.
Oferujemy sprzedaż, montaż i serwis systemów klimatyzacji.
Prosimy o krótką informację jakiego rodzaju usługa Państwa interesuje, nasz dział serwisu skontaktuje się z Państwem i przygotuje indywidualną ofertę.