Czy klimatyzacja nadaje się do ogrzewania?

Klimatyzatory są głównie kojarzone z funkcją chłodzenia. W upalne dni ułatwiają osiągnięcie optymalnej temperatury, która zapewnia komfort i wytchnienie od panującego na zewnątrz skwaru. Tymczasem instalacja klimatyzacyjna z powodzeniem może być stosowana również do ogrzewania pomieszczeń. Wystarczy zdecydować się na montaż urządzenia z funkcją grzania, by w przejściowym okresie szybko i skutecznie podnieść temperaturę w wybranych wnętrzach. Ponieważ obecne wiosny i jesienie są dość długie i łagodne, zainstalowanie takiego klimatyzatora może stać się opłacalną inwestycją.

Czy grzanie klimatyzatorem jest możliwe?

Używanie klimatyzatora z funkcją grzania jest niezwykle proste. Wystarczy wcisnąć jeden guzik, by po chwili cieszyć się ciepłym powietrzem w wybranym pomieszczeniu. Skuteczność grzania klimatyzatorem w głównej mierze zależy od temperatury zewnętrznej. Najlepsze efekty grzewcze przy jednoczesnym minimalnym koszcie eksploatacji możemy osiągnąć, stosując klimatyzator przy temperaturze na zewnątrz wynoszącej od 0 do -5 stopni Celsjusza. Jeżeli chcemy często używać klimatyzacji do ogrzewania, należy wybrać model ze skutecznością przy temperaturach sięgających do -30 stopni. Choć sam zakup takiego urządzenia może być nieco droższy, niż sprzęty jedynie z funkcją chłodzenia, dzięki niskim kosztom eksploatacji szybko odczujemy różnicę w postaci obniżonych rachunków za prąd. Klimatyzator z funkcją ogrzewania doskonale sprawdzi się do dogrzewania pomieszczeń, jednak nie powinien on stanowić głównego źródła ciepła w budynku.

Ile kosztuje ogrzewanie klimatyzatorem?

Jeżeli głównym źródłem ogrzewania w naszym budynku jest prąd elektryczny, zastosowanie klimatyzatora w celu dogrzania pomieszczeń może zredukować pobór prądu nawet o kilkadziesiąt procent. W momencie, gdy często użytkujemy farelki bądź grzejniki akumulacyjne, warto rozważyć ich zastąpienie właśnie klimatyzatorem. Pobiera on znacznie mniejsze ilości energii, a jednocześnie jest przydatny do użytku również w letnim sezonie. Im na zewnątrz jest cieplej, tym większą efektywność energetyczną w czasie ogrzewania osiąga klimatyzator. Aby uzyskać pożądaną temperaturę w każdym pomieszczeniu, warto zainstalować klimatyzator typu multi-split, który rozprowadzi ciepłe powietrze po całym mieszkaniu lub biurze.

Zalety ogrzewania za pomocą klimatyzatora

Choć ogrzewanie klimatyzatorem nie należy jeszcze do zbyt popularnych rozwiązań, warto znać zalety takiego źródła ciepła. Przede wszystkim klimatyzator pozwala na ekonomiczne dogrzewanie pomieszczeń w okresie przejściowym pomiędzy zimą a latem. Wydajny wentylator stosowany w takim urządzeniu sprawia, że ciepłe powietrze jest rozprowadzane szybko i efektywnie. Możliwość automatycznego zaprogramowania temperatury umożliwia jej utrzymanie bez konieczności jakichkolwiek działań z Państwa strony. Dodatkowo zastosowane w klimatyzatorach filtry skutecznie oczyszczają powietrze z zarazków, kurzu i alergenów. Ma to szczególne znaczenie w domach zamieszkanych przez alergików i osoby o obniżonej odporności.
kontakt

608 000 000 kontakt@klimatyzacja-dzierzoniow.pl

Ząbkowicka 47, 58-200 Dzierżoniów

Umów się na wycenę usługi

Zachęcamy do kontaktu i zapoznania się z naszą ofertą.
Oferujemy sprzedaż, montaż i serwis systemów klimatyzacji.
Prosimy o krótką informację jakiego rodzaju usługa Państwa interesuje, nasz dział serwisu skontaktuje się z Państwem i przygotuje indywidualną ofertę.